Aktualizacja: 24 października 2026 · ceny Enea 2026 · kalkulator
Krótka odpowiedź: z magazynem energii najtańsza jest zwykle G12. Bez magazynu G11, G12 i G12w różnią się o ok. 5%, a w domu z pompą ciepła G12/G12w są tańsze od G11 o ok. 15%. Sprawdź swój dom:
Wolisz rozmowę? Bezpłatna konsultacja 797 846 337
W skrócie
- PV bez magazynu: wybór taryfy zmienia rachunek o kilka procent. G12w wychodzi minimalnie najtaniej, G11 jest najprostsza.
- PV z magazynem energii: wygrywa G12 – w naszym przykładzie 762 zł zamiast 905 zł rocznie w G11 (−16%).
- Pompa ciepła: G12 jest najlepszym punktem wyjścia; z PV i magazynem rachunek spada z 7 133 zł (G11 bez PV) do 1 128 zł rocznie.
- Taryfa dynamiczna: przy cenach z ostatnich 12 miesięcy przegrywa z G12, także z magazynem.
- Net-billing: kWh zużyta na miejscu jest warta ok. 3 razy więcej niż kWh oddana do sieci (0,97–1,19 zł wobec ok. 0,36 zł).
Kalkulator: która taryfa Enea będzie najtańsza w Twoim domu?
Liczymy rachunek roczny godzina po godzinie (8760 h) dla G11, G12, G12w i taryfy dynamicznej – z cenami Enea 2026, net-billingiem i realnym profilem słońca w Wielkopolsce. To ten sam silnik, którego używamy przy ofertach.
Wynik orientacyjny: profil zużycia typowego domu (2 dorosłych + dzieci), Poznań, typowy rok pogodowy, PV na południe 35°, ceny RCE z ostatnich 12 mies., licznik trójfazowy, net-billing. Nie uwzględnia net-meteringu („starych zasad”) ani Twojego profilu z licznika – to policzymy na konsultacji.
Ile kosztuje 1 kWh prądu w Enea w 2026 roku?
Pełna cena 1 kWh w Enea w 2026 r. to ok. 0,97 zł w G11, 1,11 / 0,59 zł w G12 i 1,19 / 0,59 zł w G12w (strefa droższa / tańsza). Na tę kwotę składają się: cena energii ze sprzedaży, akcyza, zmienna stawka dystrybucji, stawka jakościowa, opłata OZE i kogeneracyjna – wszystko z VAT 23%.
| Taryfa | Strefa droższa | Strefa tańsza | Opłaty stałe* |
|---|---|---|---|
| G11 | 0,97 zł/kWh (cała doba) | – | 15,16 zł/mies. |
| G12 | 1,11 zł/kWh | 0,59 zł/kWh | 20,27 zł/mies. |
| G12w | 1,19 zł/kWh | 0,59 zł/kWh | 34,62 zł/mies. |
Ceny brutto, zaokrąglone. *Składnik stały stawki sieciowej (licznik 3-fazowy) + abonament przy rozliczeniu co 2 miesiące; bez opłaty mocowej (5,28–29,58 zł/mies. zależnie od rocznego zużycia: do 500, 1200, 2800 kWh i więcej). Przy liczniku 1-fazowym opłaty stałe są niższe o ok. 3,6 zł (G11) do 11,5 zł (G12w).
Z czego wynikają te liczby (ceny netto)
Cena energii w taryfie Enea dla gospodarstw domowych (netto, bez akcyzy): G11 – 0,4980 zł/kWh; G12 – 0,5779 / 0,3369 zł/kWh; G12w – 0,6518 / 0,3465 zł/kWh. Dystrybucja Enea Operator (brutto): G11 – 0,3021 zł/kWh; G12 – 0,3418 / 0,1123 zł/kWh; G12w – 0,3323 / 0,1000 zł/kWh. Stała część stawki sieciowej (3-faz., brutto): 12,80 zł (G11), 17,91 zł (G12) i 32,26 zł (G12w) miesięcznie. Stawka jakościowa to 0,0408 zł/kWh, opłata OZE 0,00898 zł/kWh, a kogeneracyjna 0,00369 zł/kWh brutto.
Wniosek praktyka: w strefie tańszej G12 i G12w płacisz za 1 kWh o ok. 40% mniej niż w G11, ale w strefie droższej ok. 14–23% więcej. Taryfa dwustrefowa opłaca się tylko wtedy, gdy większość energii kupujesz w tańszych godzinach – a to najłatwiej zapewnić magazynem energii i sterowaniem pompą ciepła.
W jakich godzinach jest tańszy prąd w Enea? G12 i G12w
W G12 tańszy prąd jest codziennie 22:00–6:00 i 13:00–15:00 (10 godzin). W G12w tańszy prąd jest w dni robocze 21:00–6:00 oraz całą dobę w soboty, niedziele i święta.
| Taryfa | Tańsza strefa | Droższa strefa | Dla kogo |
|---|---|---|---|
| G11 | brak – jedna cena | cała doba | proste zużycie, PV pokrywająca prawie cały pobór |
| G12 | 22:00–6:00 i 13:00–15:00, codziennie | 6:00–13:00 i 15:00–22:00 | pompa ciepła, magazyn energii, ładowanie auta nocą |
| G12w | pn–pt 21:00–6:00 + cały weekend i święta | pn–pt 6:00–21:00 | dom pusty w tygodniu, duże zużycie w weekendy |
Na co uważać latem: taryfa Enea Operator mówi, że zegary sterujące strefami ustawia się według czasu zimowego i nie przestawia się ich latem, chyba że urządzenie robi to samo. Jeśli Twój licznik nie zmienia czasu, w okresie letnim tańsze godziny G12 mogą wypadać o godzinę później (23:00–7:00 i 14:00–16:00). Sprawdź to na liczniku albo w danych godzinowych i ustaw pod to harmonogram pompy ciepła i magazynu. Ogólnie godziny tańszej strefy G12 wyznacza operator (8 godzin w przedziale 22–7 i 2 godziny w przedziale 13–17); w Enea najczęściej jest to 22–6 i 13–15.
To częsty błąd w poradnikach: wiele z nich podaje dla G12w nocną strefę 22–6. W Enea tańsza noc w G12w zaczyna się już o 21:00.
Jak rozliczany jest prosument i dlaczego to zmienia wybór taryfy?
Taryfa nie zmienia tego, ile dostajesz za prąd oddany do sieci. Zmienia tylko to, ile płacisz za prąd, który dokupujesz – a w net-billingu tego dokupionego prądu nie da się „wyzerować” depozytem w całości, bo depozyt pokrywa wyłącznie część za energię, a nie dystrybucję i opłaty stałe.
Net-billing (instalacje od kwietnia 2022)
- Energia oddana do sieci jest wyceniana po godzinowej cenie RCE i powiększana o 23% – to Twój depozyt.
- W naszym modelu średnia wartość 1 kWh oddanej to ok. 0,36 zł, a ok. 14% produkcji przypada na godziny z ceną zerową lub ujemną, za które nie dostajesz nic.
- Depozyt odejmuje się tylko od ceny energii. Dystrybucję zmienną (0,10–0,34 zł/kWh) i opłaty stałe płacisz zawsze.
- Niewykorzystany depozyt po 12 miesiącach możesz odzyskać do wysokości 30% wartości energii oddanej w danym miesiącu.
Dlatego w net-billingu najwięcej daje autokonsumpcja: każda kWh zużyta na miejscu oszczędza 0,97–1,19 zł, a sprzedana daje ok. 0,36 zł. Taryfa dwustrefowa obniża koszt reszty – energii, którą i tak musisz kupić nocą i zimą.
Net-metering („stare zasady”, opusty)
Jeśli Twoja instalacja działa w systemie opustów, za każdą oddaną kWh odbierasz 0,8 kWh (instalacje do 10 kW) lub 0,7 kWh (powyżej 10 kW) i nie płacisz za tę energię ani za jej dystrybucję zmienną. Enea przy taryfach dwustrefowych rozlicza opust proporcjonalnie do udziału zużycia w każdej strefie. W praktyce:
- gdy PV pokrywa całe zużycie, najtaniej wychodzi zwykle G11 – płacisz głównie opłaty stałe, a te są w G11 najniższe;
- gdy po dołożeniu pompy ciepła kupujesz więcej, niż daje opust, G12 obniża koszt tej nadwyżki, jeśli grzejesz głównie w tańszych godzinach.
Jak wygląda faktura prosumenta
Przykład z naszej symulacji: dom 4000 kWh, PV 4,5 kWp bez magazynu, taryfa G11, net-billing. Rachunek roczny 1 705 zł składa się z: energii 1509 zł pomniejszonej o depozyt 1106 zł (zostaje ok. 402 zł), dystrybucji zmiennej ok. 867 zł i opłat stałych z mocową ok. 435 zł. Ponad trzy czwarte rachunku prosumenta bez magazynu to dystrybucja i opłaty stałe, których depozyt nie pokrywa. To dlatego magazyn energii i taryfa z tanią dystrybucją nocną zmieniają wynik bardziej niż sama fotowoltaika.
Która taryfa Enea opłaca się prosumentowi? Wyliczenia dla dwóch domów
Zamiast przykładów „na oko” policzyliśmy pełny rachunek roczny godzina po godzinie: z cenami Enea 2026, opłatami stałymi, mocową i depozytem net-billingu. Procent przy wariancie z magazynem to oszczędność względem domu bez PV w G11.
Dom A: 4000 kWh rocznie, bez pompy ciepła
Rodzina 2+2, PV 4,5 kWp (produkcja ok. 4 645 kWh), magazyn 10 kWh.
| Taryfa | Bez PV | PV 4,5 kWp | PV + magazyn 10 kWh | PV + magazyn z EMS sterującym cenami* |
|---|---|---|---|---|
| G11 | 4 434 zł | 1 705 zł | 905 zł −80% | 846 zł |
| G12 | 4 488 zł | 1 702 zł | 762 zł −83% | 553 zł |
| G12w | 4 346 zł | 1 626 zł | 982 zł −78% | 675 zł |
| Dynamiczna + dystrybucja G11 | 5 298 zł | 2 545 zł | 1 101 zł −75% | 918 zł |
| Dynamiczna + dystrybucja G12 | 5 275 zł | 2 529 zł | 922 zł −79% | 749 zł |
Dom B: ok. 6800 kWh rocznie, z pompą ciepła 6 kW
Ok. połowa zużycia to pompa ciepła (ogrzewanie i ciepła woda), PV 7,5 kWp (produkcja ok. 7 742 kWh), magazyn 15 kWh.
| Taryfa | Bez PV | PV 7,5 kWp | PV + magazyn 15 kWh | PV + magazyn z EMS sterującym cenami* |
|---|---|---|---|---|
| G11 | 7 133 zł | 2 702 zł | 1 790 zł −75% | 1 654 zł |
| G12 | 6 560 zł | 2 325 zł | 1 128 zł −84% | 743 zł |
| G12w | 6 746 zł | 2 293 zł | 1 415 zł −80% | 890 zł |
| Dynamiczna + dystrybucja G11 | 8 129 zł | 3 707 zł | 2 143 zł −70% | 1 792 zł |
| Dynamiczna + dystrybucja G12 | 7 775 zł | 3 492 zł | 1 732 zł −76% | 1 371 zł |
Rachunki roczne brutto. *EMS sterujący cenami = magazyn ładowany i rozładowywany optymalnie według cen z każdej godziny; to górna granica możliwości, w praktyce osiągalna z dobrze ustawionym systemem zarządzania energią.
Co z tego wynika:
- Bez magazynu taryfa ma małe znaczenie w domu bez pompy ciepła (ok. 5% różnicy). Z pompą ciepła G12 i G12w są tańsze od G11 o ok. 15%.
- Z magazynem wygrywa G12: −16% względem G11 w domu A i −37% w domu B. Względem dzisiejszego rachunku bez PV to −83% i −84%.
- G12w z magazynem przegrywa z G12, mimo że ma tani cały weekend – szczegóły niżej.
- Sterowanie ma znaczenie: ten sam magazyn w G12 ze sterowaniem według cen obniża rachunek o kolejne 27–34%.
Policz swój dom w kalkulatorze ↑
G12 czy G12w – co wybrać przy fotowoltaice?
Bez magazynu G12w bywa minimalnie tańsza, z magazynem wygrywa G12. W naszych wyliczeniach bez magazynu G12w daje 1 626 zł wobec 1 702 zł w G12 (dom A). Z magazynem relacja się odwraca: 762 zł w G12 i 982 zł w G12w.
Powody są trzy:
- Okno 13:00–15:00 w G12 pozwala zimą doładować magazyn tanim prądem przed wieczornym szczytem. W G12w w dni robocze takiego okna nie ma.
- Droższa strefa w G12w jest droższa: 1,19 zł wobec 1,11 zł za kWh – i obowiązuje aż 15 godzin w dni robocze.
- Opłaty stałe G12w są o ok. 234 zł rocznie wyższe niż w G11 i o ok. 172 zł wyższe niż w G12.
Dla kogo jest G12w? Dla domu, który w dni robocze stoi pusty od rana do wieczora, a pranie, gotowanie i ładowanie auta przypada na weekend i godziny po 21:00 – i to bez magazynu energii. Jeśli planujesz magazyn, policz G12.
Jaka taryfa Enea do pompy ciepła?
Do domu z pompą ciepła najczęściej najlepsza jest G12. W domu B bez fotowoltaiki G12 daje 6 560 zł zamiast 7 133 zł rocznie w G11 (−8%), z PV −14%, a z PV i magazynem −37%.
Żeby to zadziałało, pompa ciepła musi pracować pod taryfę:
- grzanie ciepłej wody i bufora ustaw na 13:00–15:00 i po 22:00;
- w domu z ogrzewaniem podłogowym podnieś temperaturę zadaną w tańszych godzinach, a obniż ją w szczycie 15–22 – podłoga oddaje ciepło jeszcze przez kilka godzin;
- przy fotowoltaice użyj wejścia SG Ready lub harmonogramu, żeby nadwyżki z PV szły w ciepłą wodę, a nie do sieci po 0,36 zł.
Pompę ciepła dobieramy i ustawiamy razem z taryfą – zobacz, jak pracujemy przy montażu pomp ciepła w Poznaniu i Wielkopolsce.
Magazyn energii: ile zmienia i jak go ustawić pod taryfę
Magazyn energii zmienia rachunek bardziej niż sama zmiana taryfy. Bez magazynu autokonsumpcja w naszych przykładach to ok. 34%: dwie trzecie produkcji PV trafia do sieci po ok. 0,36 zł. Z magazynem rośnie do 48–57%, a w G12 magazyn dodatkowo ładuje się tanim prądem w nocy i w oknie 13–15, gdy słońca jest za mało.
- Pojemność: w praktyce ok. 2 kWh magazynu na każdy 1 kWp fotowoltaiki – np. 10 kWh przy 4,5–5 kWp i 15 kWh przy 7,5 kWp.
- Sterowanie: prosty harmonogram (ładuj w tańszej strefie, rozładowuj w droższej) daje wyniki z kolumny „PV + magazyn”. System zarządzania energią (EMS), który patrzy na ceny godzinowe i prognozę produkcji, zbliża wynik do kolumny „EMS”.
- Dotacja: magazyny z obu przykładów spełniają warunki programu PME2 (min. 10 kWh i min. 2 Wh pojemności na 1 Wp mocy PV). Nabór wniosków trwa od 20.10.2026 – szczegóły w artykule o dofinansowaniu do magazynu energii w 2026 r.
Projektujemy magazyny energii do domu z fotowoltaiką razem z ustawieniem trybów pracy pod G12 lub taryfę dynamiczną. Jeśli dopiero planujesz instalację, zobacz też fotowoltaikę z magazynem energii.
Taryfa dynamiczna Enea dla prosumenta – kiedy ma sens?
Przy cenach z ostatnich 12 miesięcy taryfa dynamiczna przegrywa z G12 – także z magazynem i dobrym sterowaniem. W domu A z magazynem: 922 zł (dynamiczna + dystrybucja G12) wobec 762 zł w G12; ze sterowaniem według cen 749 zł wobec 553 zł.
W ofercie Ceny Dynamiczne cena energii zmienia się co godzinę za cenami z giełdy (Rynek Dnia Następnego) plus marża sprzedawcy. Enea nie pobiera opłaty handlowej (22,29 zł/mies., 9,99 zł przy e-fakturze) od klientów, którzy złożą oświadczenie o posiadaniu magazynu energii. Mimo to nocne ceny rynkowe są dziś wyższe niż nocna stawka G12 (0,3369 zł netto), więc taniej jest kupować w taryfie.
Dynamiczna może mieć sens, gdy dobowe różnice cen są duże (dużo godzin z ceną bliską zera w południe i wysokie ceny wieczorem), a dom ma duży magazyn i EMS, który sam przesuwa ładowanie. Przeliczaj to co pół roku – ceny rynkowe się zmieniają.
Nowe taryfy Enea Operator: G11pewna, G12as, G12sezON, G13active
W taryfie Enea Operator na 2026 r. są też nowe grupy dla domów. Poniżej stawki dystrybucji brutto. Ceny energii dla tych grup trzeba sprawdzić u sprzedawcy – dlatego nie uwzględniamy ich w kalkulatorze.
| Grupa | Jak działa | Dystrybucja zmienna | Stała (3-faz.) |
|---|---|---|---|
| G11pewna | jedna strefa; niska stawka do 250 kWh w okresie rozliczeniowym | 0,0123 zł do 250 kWh, potem 0,3021 zł | 64,97 zł/mies. |
| G12as | noc 22–6; niska stawka tylko dla zużycia ponad poziom z poprzedniego roku | dzień 0,3021 zł; noc 0,3021 / 0,0303 zł | 25,61 zł/mies. |
| G12sezON | strefa zalecanego poboru zmienna sezonowo: X–III 22–6 i 11–13, IV–IX 4–6 i 9–17 | 0,1123 / 0,3418 zł | 17,91 zł/mies. |
| G13active | 3 strefy zmieniane co miesiąc, np. maj–sierpień: tanio 9–17, drogo 6–9 i 18–23 | 0,0898 / 0,3021 / 0,3729 zł | 17,91 zł/mies. |
G11pewna (jeśli szukasz hasła „Enea pewna”) opłaca się tylko przy stałym, dużym poborze z sieci: wyższa opłata stała (+52 zł miesięcznie wobec G11) zwraca się dopiero od ok. 180 kWh kupowanych co miesiąc. Prosument z PV latem kupuje znacznie mniej, więc zwykle na niej traci. G13active jest ciekawa dla domów z magazynem i EMS – tanie godziny latem pokrywają się jednak z produkcją PV, więc korzyść trzeba policzyć na danych z licznika.
Jak zmienić taryfę w Enea z G11 na G12 lub G12w?
- Sprawdź, kiedy kupujesz prąd. Najlepiej na danych godzinowych z licznika zdalnego odczytu albo w naszym kalkulatorze powyżej.
- Złóż dyspozycję zmiany grupy taryfowej w Enea (eBOK, infolinia lub Biuro Obsługi Klienta). Przy umowie kompleksowej sprzedawca przekazuje zmianę do Enea Operator.
- Pilnuj terminu: zmiana grupy jest możliwa nie częściej niż raz na 12 miesięcy albo w ciągu 60 dni od wejścia w życie nowej taryfy. Dotyczy to także prosumentów; system rozliczeń (net-billing lub net-metering) zostaje bez zmian.
- Licznik: operator przeprogramuje lub wymieni licznik pod nowe strefy.
- Przestaw automatykę: harmonogram pompy ciepła, ciepłej wody, magazynu energii i ładowarki auta – pod nowe godziny i czas zimowy liczników.
Policzymy Twoją taryfę na danych z Twojego licznika
Pobierzemy profil godzinowy, sprawdzimy G11, G12, G12w, nowe grupy i taryfę dynamiczną, a jeśli ma to sens – dobierzemy magazyn energii pod dotację PME2 i ustawimy EMS. Bezpłatnie i bez zobowiązań, Poznań i cała Wielkopolska.
Najczęstsze pytania o taryfy Enea dla prosumenta
Ile kosztuje 1 kWh prądu w Enea w 2026 roku?
Licząc energię, dystrybucję i opłaty zmienne z VAT, 1 kWh kosztuje w Enea w 2026 r. ok. 0,97 zł w G11. W G12 to ok. 1,11 zł w strefie droższej i 0,59 zł w tańszej, a w G12w ok. 1,19 zł i 0,59 zł. Do tego dochodzą opłaty stałe: ok. 15 zł (G11), 20 zł (G12) i 35 zł (G12w) miesięcznie przy liczniku trójfazowym oraz opłata mocowa.
W jakich godzinach jest tańszy prąd w Enea?
W G12 tańsza strefa obowiązuje codziennie w godz. 22:00–6:00 i 13:00–15:00. W G12w tańszy prąd jest w dni robocze od 21:00 do 6:00 oraz przez całe soboty, niedziele i święta. Zegary stref ustawia się według czasu zimowego, więc latem tańsze godziny mogą przesunąć się o godzinę, jeśli licznik nie zmienia czasu.
Która taryfa Enea jest najlepsza dla prosumenta z fotowoltaiką?
Bez magazynu energii różnica między G11, G12 i G12w to zwykle kilka procent – w naszej symulacji domu 4000 kWh ok. 5%. Z magazynem energii najtańsza jest G12: rachunek 762 zł rocznie wobec 905 zł w G11. W domu z pompą ciepła przewaga G12 rośnie do ok. 37%.
G12 czy G12w – co wybrać przy fotowoltaice?
G12w wygrywa minimalnie tylko bez magazynu i przy zużyciu skupionym w weekendy i późnym wieczorem. Z magazynem lepsza jest G12, bo ma tańsze okno 13:00–15:00 do doładowania baterii, niższą stawkę w strefie droższej i ok. 172 zł rocznie niższe opłaty stałe niż G12w.
Jaka taryfa Enea do pompy ciepła?
Do domu z pompą ciepła najczęściej najlepsza jest G12. Bez fotowoltaiki daje w naszej symulacji ok. 8% oszczędności względem G11, z fotowoltaiką ok. 14%, a z PV i magazynem energii rachunek spada z 1 790 zł do 1 128 zł rocznie. Warunek: grzanie wody i bufora ustawione na godziny 13–15 i 22–6.
Czy prosument może zmienić taryfę i jak często?
Tak. Prosument zmienia grupę taryfową tak jak każdy odbiorca: nie częściej niż raz na 12 miesięcy albo w ciągu 60 dni od wejścia w życie nowej taryfy. Zmiana grupy nie zmienia systemu rozliczeń – net-billing lub net-metering zostaje bez zmian.
Ile płacą za prąd z fotowoltaiki w 2026 roku?
W net-billingu energia oddana do sieci jest wyceniana po godzinowej cenie RCE i powiększana o 23%. W naszym modelu (ceny X.2025–IX.2026) daje to średnio ok. 0,36 zł za 1 kWh, a ok. 14% produkcji przypada na godziny z ceną zerową lub ujemną. Kupując z sieci płacisz 0,97–1,19 zł, dlatego zużycie energii na miejscu jest ok. 3 razy cenniejsze niż jej sprzedaż.
Ile wynoszą opłaty stałe w G11, G12 i G12w w Enea?
Przy liczniku trójfazowym i rozliczeniu co 2 miesiące opłata sieciowa stała z abonamentem wynosi brutto ok. 15,16 zł (G11), 20,27 zł (G12) i 34,62 zł (G12w) miesięcznie. Do tego opłata mocowa od 5,28 do 29,58 zł miesięcznie zależnie od rocznego zużycia. Opłat stałych nie pokrywa depozyt prosumencki.
Czy taryfa dynamiczna Enea opłaca się z magazynem energii?
Przy cenach z ostatnich 12 miesięcy – nie bardziej niż G12. Enea nie pobiera opłaty handlowej od klientów z magazynem w ofercie Ceny Dynamiczne, ale nocne ceny rynkowe są dziś wyższe niż nocna stawka G12. W naszych symulacjach dynamiczna przegrywa z G12 nawet przy sterowaniu magazynem według cen.
Czy w Enea jest taryfa G12r albo G13?
Nie. W taryfie Enea Operator na 2026 r. dla gospodarstw domowych są grupy G11, G11p, G11pewna, G12, G12p, G12w, G12as, G12sezON i G13active. G12r występuje u innych operatorów, a trzystrefowa propozycja Enea to G13active ze strefami zmieniającymi się co miesiąc.
Jak rozliczany jest prosument w taryfie G12 na starych zasadach (net-metering)?
W net-meteringu za każdą oddaną kWh odbierasz 0,8 kWh (instalacje do 10 kW) lub 0,7 kWh (powyżej 10 kW) bez opłat za energię i dystrybucję zmienną. Enea dzieli rozliczenie proporcjonalnie do udziału zużycia w strefach. Jeśli PV pokrywa całe zużycie, zwykle najtańsza jest G11 przez najniższe opłaty stałe.
Metodologia i źródła
Wyliczenia wykonaliśmy własnym modelem godzinowym (8760 godzin w roku): profil zużycia domu 2+2 z sezonowością, pompa ciepła liczona z temperatury zewnętrznej i COP, produkcja PV dla Poznania (południe, 35°, typowy rok pogodowy z lat 2014–2025, ok. 1030 kWh z 1 kWp), ceny RCE z PSE za okres X.2025–IX.2026, magazyn o sprawności 95% i minimalnym naładowaniu 10%, licznik 3-fazowy, rozliczenie co 2 miesiące, net-billing z mnożnikiem depozytu 1,23. Dla taryfy dynamicznej przyjęliśmy marżę 0,082 zł/kWh netto. Wyniki są orientacyjne – Twój rachunek zależy od rzeczywistego profilu zużycia.
- Taryfa Enea dla odbiorców w grupie G od 1.01.2026 (PDF)
- Enea Operator – wyciąg z taryfy 2026 (PDF)
- Enea Operator – stawki brutto 1.02–31.12.2026 (PDF)
- PSE – Rynkowa Cena Energii (RCE)
- Globenergia – Enea bez opłaty handlowej dla posiadaczy magazynów
- Gramwzielone – rozliczenia prosumentów dwustrefowych w net-meteringu
Artykuł opublikowany 20 kwietnia 2026 r., zaktualizowany 24 października 2026 (nowe ceny i godziny stref, wyliczenia godzinowe, kalkulator, nowe grupy taryfowe).

